Неділя, 28.04.2024, 16:07
Вітаю Вас, Гість
Головна » Методична скарбничка » Виховна робота » Виховна робота

Чим може пишатися українець
21.08.2015, 19:18

Перший урок

4-Б клас                                                                          01.09.2015р.

Тема: Чим може пишатися українець?

Мета:

Формувати і розвивати громадянську та соціальну компетентності, які виражаються у набутті національної свідомості, відповідальності за долю України. Розширити знання учнів про історичні пам’ятки України та видатних українців. Розвивати зв’язне мовлення через уміння висловлювати власні думки, узагальнювати, робити висновки; активізувати та збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати патріотизм, почуття гордості за свою країну, готовність бути гідним громадянином України, відданість справі зміцнення державності.

Обладнання:

Мультимедійні додатки «Гімн України», презентація «Чим пишаються українці», вікторина «Чи знаєш ти Україну?», мікрофон, поминальна свічка, «Боже, великий єдиний…» (православний гімн України).

Хід уроку:

І. Організаційний момент (прогнозування теми уроку)

- Дорогі учні! Вітаю вас на першому першому уроці нового навчального року. Приємно бачити вас усміхненими, бадьорими, видно, що ви добре відпочили влітку і готові до підкорення нових вершин знань. Ви вже зовсім подорослішали, а тому цілком можете визначити, про що повинна вестися розмова на першому святковому уроці? (Відповіді учнів з обґрунтуванням власної думки)

II.    Оголошення теми та завдань уроку
- Якщо у вас виникли труднощі, то вам допоможе вірш-загадка поета М.Чернявського.

1.    Опрацювання акровірша
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
 

М. Чернявський

2. Фронтальна бесіда за змістом вірша

-    Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)
-    Як по-іншому ще можна назвати цей вірш? (Акровірш.)
-    Чим цікаві для нас такі твори? (Складаємо перші букви кожного рядка і утворюємо слово. У цьому акровірші ми знайшли назву своєї Батьківщини.)
-    Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде йти мова на нашому першому уроці?

-Сьогодні мова піде про найкращу країну на землі Україну. А також ми усвідомимо для себе, чому ж українці так пишаються своєю Батьківщиною.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- Діти, Україна – дуже цікава колоритна країна з прекрасними давніми традиціями, оберегами та обрядами. Іноземці захоплюються величністю історії нашої країни. А що знаєте ви про свою Батьківщину?

1. Вікторина «Чи знаєш ти Україну?» (Мультимедійний додаток 1)

2. Вправа «Мікрофон»

  1. Батьківщина – це…
  2. Любити свій рідний край означає…
  3. Я люблю свою рідну землю, тому що…
  4. Патріотом називають людину, яка…
  5. Громадянин України – це той, хто…
  6. Бути справжнім українцем – значить…
  7. Я маю право…
  8. Моїми обов’язками є…
  9. Я хотів би бачити свою Батьківщину…
  10.  Щоб зберегти багатство і красу нашої Вітчизни, я можу…
  • Шановні учні! Під час нашої розмови я помітила, настільки ви вболіваєте за свою Україну. Я переконана, що в майбутньому вами, українцем буде пишатися світ так, як пишаються іншими нашими видатними співвітчизниками. Пропоную вам переглянути  презентацію «Чим пишаються українці?» та послухати до неї коментарі.

ІV. Сприйняття та усвідомлення знань

1. Повідомлення інформації вчителем «Чим пишаються українці» (Мультимедійний додаток 2)

1. Україна – найбільша країна в Європі. Вона розкинулася на стратегічних торгових шляхах з Європи до Азії, має вихід до моря, і плавно переходить з півночі на південь з лісу в степ. Саме в Україні, в містечку Рахів, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи.

2. Такої кількості природно-ландшафтних зон, як в Україні, немає практично ні в одній країні Європи: два моря, Кримський півострів, гірські масиви Карпат і Кримських гір, ліси, каньйони, єдина в Європі пустеля – Олешківські піски, степовий заповідник Асканія Нова, Шацькі озера та соляні шахти Донбасу.

3. Українці – дружний народ. Мешканці центральної і західної України приймають в свої будинки переселенців з Донбасу і допомагають один одному, чоловіки добровільно записуються до лав українського війська незалежно від віку, мільйони українців буквально одягають і постачають українську армію.

4. Україна – батьківщина шести нобелівських лауреатів. Серед яких видатний мікробіолог Зельман Ваксман, бактеріолог і імунолог Ілля Мечников, вчений-хімік Роалд Гофман, американський економіст Семен Кузнець, а також французький фізик Жорж Шрапак.

5. Україна – батьківщина шести нобелівських лауреатів. Серед яких видатний мікробіолог Зельман Ваксман, бактеріолог і імунолог Ілля Мечников, вчений-хімік Роалд Гофман, американський економіст Семен Кузнець, а також французький фізик Жорж Шрапак.

6. Дмитро Халаджі – український спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу, внесений до Книги рекордів Гіннесса як автор 63-ох рекордів.

Володар титулу «Найсильніша людина світу» Василь Вірастюк – багаторазовий чемпіон світу в силовому багатоборстві, заслужений майстер спорту України.

7. Найкраща українська оперна співачка, якій аплодував весь світ, – Соломія Крушельницька.  У 70-х роках минулого століття американська співачка українського походження Квітка Цісик підкорила США.

8. Марія Заньковецька – королева української сцени. Якщо говорити про кіно, то стрічка «Земля» Олександра Довженка була відзначена серед кращих фільмів усіх часів і народів. Актор Богдан Ступка виконав близько 100 ролей на кіноекрані і більше 50 на театральній сцені. За свою кінокар’єру був удостоєний близько 15 кінонагород і призів.

9. Гостинністю українці славляться на весь світ

10. Марія Примаченко, геніальна українська народна художниця без належної освіти. Її твори з незмінним успіхом експонувалися на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. 2009-й рік, за рішенням ЮНЕСКО, був визнаний роком Марії Примаченко. Іван Марчук, народний художник України. Британська газета The Daily Telegraph в 2007 році внесла його до списку ста геніїв сучасності. Свої картини – а їх більше чотирьох тисяч – він не продає, незважаючи на великий попит.

11. Королева українських книг – Острозька Біблія 1581 року. Це перше повне друковане видання всіх книг Св. Письма церковнослов’янською мовою. Опублікував книгу Іван Федоров. Таких першодруків залишилося близько трьохсот у світі. Одним із символів української нації є і Пересопницьке Євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI століття. На цій книзі присягу приймає президент України.

12. Статус Лаври мають тільки шість монастирів у світі, три з них – в Україні. Це Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська Лаври. Особливе місце серед українських святинь займає Десятинна церква – храм, зведений у Києві наприкінці X століття. Він вважається першою кам’яною церквою Київської Русі.

13. Історія синьо-жовтого прапора української держави налічує вже понад 600 років.

14. Національний Герб України – Тризуб. Це один з найдавніших знаків нашої землі. Тризубець зображували на монетах великого князя Володимира Святославовича, а потім Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха. Сьогодні існує більше 40 версій, що пояснюють походження і суть Тризуба.

15. Державний Гімн України – один з трьох головних державних символів. Державним Гімном є пісня “Ще не вмерла Україна”, слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. І хоча текстові пісні понад 150 років, офіційна редакція Гімну ухвалена Верховною радою 15 січня 1992 року. Текст Гімну затверджено “Законом про Гімн України”.

2. Слухання та виконання фрагменту Гімну України (Мультимедійний додаток 3)

16. Мистецтво вишивки в  Україні своїм корінням сягає в дохристиянський період. Сьогодні ж вишиванка стала не тільки модною, але і невід’ємною частиною зовнішнього вигляду сучасного українця. Багато людей носять традиційні орнаменти вишивки не лише на сорочках, а й на футболках, сукнях, блузах, взутті і навіть на машинах. Не рідкість зустріти вишиванку і в іноземців в розвинених туристичних центрах.

17. Українська народна кухня бере свій початок від простих у приготуванні сільських страв, основою яких є злакові та овочі, такі як картопля, капуста, буряк та гриби. Тому й традиційна українська кухня багата великим розмаїттям овочевих страв. Це – і борщ, і капусняк, і голубці, і квашена капуста, і солоні огірки, і гарбузова каша. Люблять українці також різноманітні страви з сала. Оскільки в Україні домашнім вогнищем споконвіків була піч, то наші предки готували переважно варену, тушковану і смажену їжу. Навіть чумаки, які возили сіль з Криму і Приазов’я, і ​​запорізькі козаки в походах робили у землі тимчасові пічечки – в яких і готували – куліш і кашу, лемішку й галушки.

18. Українки завжди славилися на весь світ своєю красою, і підкорювали нею не лише серця, а й цілі держави.

19. Україна – один з найбільших виробників сільгосппродукції. Наша країна значиться серед експортерів-лідерів зерна, ячменю, цукрових буряків, яєць, олії та картоплі. Через сприятливу екологію та чорнозем українські продукти затребувані у всьому світі.

20. В країні розміщено більше 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, безліч музеїв, що зберігають понад 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток архітектури, більш тисячі об’єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Деякі об’єкти мають світове значення.

21. В країні розміщено більше 125 тисяч історичних, археологічних пам’яток, безліч музеїв, що зберігають понад 10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток архітектури, більш тисячі об’єктів паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Деякі об’єкти мають світове значення. (Джерело інформації: http://patrioty.org.ua/dlya-spravzhnih-patriotiv-23-prichini-pisha/)

  1. . Фізкультхвилинка-руханка «Україно, ми твоя надія»
  2. І. Узагальнення та систематизація знань
  1. Групова робота «Патріотичний словничок»

-Діти, українці – дружний народ. Зараз ви це доведете колективною роботою. Отже, об’єднайтеся у групи по рядах та дайте патріотичну назву назву своїй групі. Зараз кожна група отримає  завдання, обговорить його та озвучить. На підготовку ви отримаєте одну хвилину.

 
 

1 ряд добирає прикметники до слова «Батьківщина»:
(найдорожча, наймиліша, найчарівніша, найсвітліша, найрідніша демократична, незалежна, правова, соборна, вільна, суверенна...)
2 ряд добирає дієслова до слова «Україна»:
(розцвітає, вишиває, співає, пишається, бореться, працює, вирощує...)
3 ряд добирає асоціації до словосполучення «Рідний край»:
(стежка, батьківська хата, колискова, криниця, школа, друзі…)

  • Ви чудово впоралися з цією роботою і довели, що сила українського народу у його єдності.
  1. Хвилинка памяті
  2. Шановні учні! Багато прекрасних слів ми сказали сьогодні про Україну, палких щирих гордих та радісних. Але й у святковий день не варто забувати тих, хто боровся і бореться за свободу та незалежність нашої Батьківщини, жертвуючи найдорожчим з того, що є у людини, - життям. Давайте запалимо поминальну свічу на честь Пушняка Павла Анатолійовича, нашого земляка богуславця, Підлубного Віталія Миколайовича, медвинчанина,  та вшануємо пам'ять полеглих героїв хвилиною мовчання.
  3. ІІ. Підсумок уроку

Отже, прийшов час завершувати урок. Я переконана, що жодного з вас він не залишив байдужим. Що ж ви зрозуміли?

  1. Інтерактивна вправа «Продовж думку»
  • На цьому уроці я зрозумів…
  • Мене найбільше вразило…
  • Я зацікавився…
  • Тепер я переконаний…
  • Після нашої розмови я буду…

Діти! Сильна та держава, у якій сильний народ. Ви – частинка українського народ і саме від вас залежить, яким буде майбутнє України. Навчайтеся, розвивайте здібності і таланти, ростіть здоровими і щасливими. І нехай новий навчальний рік для вас буде добрим.

  1. Перегляд відеоролика «Боже, великий єдиний…» (Мультимедійний додаток 4).

Підготувала: Коренюк Світлана Анатоліївна,

вчитель початкових класів вищої категорії, вчитель-методист

 

Категорія: Виховна робота | Додав: Lightning
Переглядів: 5884 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 2
avatar
-2
1 olechka_7023 • 20:17, 23.08.2016
Як скачати презентації
avatar
0
2 anna@ • 16:03, 09.11.2016
хТОСЬ СКАЧАВ УЖЕ ПРЕЗЕНТАЦІЇ?
avatar