Четвер, 25.04.2024, 08:45
Вітаю Вас, Гість
Головна » Методична скарбничка » Я у світі » Я у світі

За скоєне відповідають за законом
20.03.2016, 16:47

Тема: За скоєне відповідають перед законом

Мета:

довести невідворотність відповідальності за скоєні правопорушення. Вчити оцінювати приклади позитивного й негативного ставлення до старших і молодших. Виховувати бажання дотримувати правил співжиття в суспільстві.

Хід уроку:

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Мозковий штурм»

— Які бувають правопорушення серед дітей? (Порушення правил переходу

вулиці, неслухняність, крадіжки, словесні образи, бродяжництво, обмовлення, старцювання, азартні ігри, бійки, недотримання правил для учнів)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про юридичну відповідальність за ско-

єння правопорушень.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання й обговорення вірша А. Костецького «Чемний герой»

ЧЕМНИЙ ГЕРОЙ

Вітько-третьокласник крокує додому

Героєм таким, що не снилось нікому.

Аж раптом Вітькові назустріч — першак.

Всміхнувся Вітько і промовив: «Так-так!»

І, випнувши груди, підходить до нього.

— Гей, ти! Треба старшим давати дорогу! —

І хлопця малого портфелем як лясне!

Аж всівся на землю малий першокласник...

Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!»

І далі по вулиці покрокував.

— Яке правопорушення вчинив хлопець Вітько?

— Хто постраждав і міг постраждати у цій ситуації? (Першокласник і його

батьки, які б дуже непокоїлися за життя і здоров’я свого сина, і батьки

Вітька, і сам Вітько. За скоєння таких злочинів хлопцем його батьки мо-

жуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.)

— Чи відповідають діти за скоєні злочини?

— Одним із найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є крадіжки, ху-

ліганство.

Хуліганство — це навмисні дії особи, що грубо порушує порядок і виражає

явну неповагу до суспільства.

Форми хуліганських дій можуть бути найрізноманітнішими: нецензурна лайка, бійки, безпричинні погрози, пошкодження майна.

Міра покарання: позбавлення волі до 1 року або виправні роботи до

2 років. А злісні хуліганства караються позбавленням волі від 1 до 5 років.

За особливо тяжкі злочини дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до

цього віку відповідальність за протиправні дії дитини несуть батьки, а діти направляються у спеціальні установи.

3. Робота за підручником (с. 118–122)

Довідка:

АДВОКАТ — захисник, оборонець; людина, що дає поради з правових пи-

тань; захищає обвинуваченого або веде справу в суді.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Розв’язування ситуативних завдань

Слова для довідок: жарт, правопорушення, жорстокість, хуліганство,

злочин.

Ситуація 1. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою.

Це... (жарт).

Ситуація 2. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Але

ось один із хлопців додав у воду яскравий барвник, і... сорочка у його това-

риша змінила колір у деяких місцях. Це... (хуліганство).

Ситуація 3. Петрик за звичкою кинув свій портфель будь-де. Однокласники заховали портфель, і коли Петрик почав шукати його, налякавшись, що

портфель зник, віддали загублену річ, порадивши при цьому не кидати речі

будь-де, а бути акуратнішим. Це... (жарт).

Ситуація 4. Двоє школярів вирішили пожартувати над своїм товаришем

і заховали його зимову шапку. Сашко, не знайшовши її, пішов додому без го-

ловного убору. Погода була холодною, і наступного дня Сашко лежав з ви-

сокою температурою хворий. Це... (жорстокість).

Ситуація 5. Діти бешкетували на перерві і кидали одне в одного повні

портфелі. Але ось один з портфелів потрапив у голову дівчинці. У резуль-

таті — тяжка травма. «Ми не хотіли, ми просто жартували»,— виправдовува-

лися діти. Але чи можна назвати це жартом? Це... (правопорушення).

Ситуація 6. Василько кидав сніжками по машинах, які проїжджали повз

нього. Одна із снігових кульок потрапила у лобове скло автомобіля. Водій

від несподіванки різко загальмував. Водій машини, яка їхала позаду нього,

не розраховував на це, і в результаті обидві машини зіткнулися. Один з во-

діїв отримав тяжкі травми на все життя. Як назвати вчинок Василька? Це...

(злочин).

— Від пустощів до злочину — один крок! Жарти, пустощі, необдумані

вчинки можуть призвести до правопорушень.

2. Обговорення ситуацій із мультфільмів

1) Фрагмент мультфільма «Аладдін» (крадіжка).

— Яке правопорушення вчинила героїня мультфільму?

— Чому Жасмін узяла булочку? (Хотіла нагодувати бідного хлопчика і не

знала, що потрібно заплатити.)

— Чи звільняє від відповідальності незнання законів?

— Чи могла бути покарана Жасмін за скоєне правопорушення?

— Який висновок можна зробити? (Незнання законів не звільняє від

відповідальності.)

— Та хіба може кожна людина знати всі закони? Звісно, ні. Як же бути?

Ми вже говорили про добро і зло. Достатньо запам’ятати десять заповідей

Божих, серед яких «не вбий, не вкради, шануй батька свого і матір свою, не

давай хибних свідчень». Достатньо дотримувати цих заповідей, щоб не стати

на стежку злочину.

2) Фрагмент мультфільму «Казка про загублений час» (небажання вчитися,

відвідувати школу).

— Яке правопорушення скоїли герої мультфільму? (Діти не бажали

відвідувати школу. Діти повинні відвідувати школу, держава виділяє кошти

на навчання, обов’язок дітей — відвідувати школу, старанно та наполегливо

вчитися.)

— Які наслідки міг мати цей учинок? (Діти не отримують знання, мо-

жуть потрапити до рук шахраїв та злодіїв, можуть загубитися, батьки бу-

дуть хвилюватися тощо.)

— Хто несе за це відповідальність і яку саме?

— Який висновок можемо зробити? (Не можна пропускати школу без по-

важних причин.)

3. Тест «Мені — про мене самого»

Постарайся чесно відповісти самому собі на подані запитання.

  1. Чи узяв (украв) би я гарну ручку у свого однокласника, якби знав, що ніхто про це не дізнається?
  2. Якби в мене була можливість помститися моїм кривдникам за допомогою друзів-старшокласників, чи скористався б я цим?
  3. Якби не було машин, чи побіг би я через дорогу на червоний сигнал світлофора?
  4. Якби в мене з’явилася можливість проникнути у приміщення чужої лю-

дини і вкрасти те, про що давно мріяв, так, щоб ніхто не дізнався, чи зробив

би я це?

  1. Якби мої друзі запропонували мені пожартувати над мешканцями

під’їзду — підпалити поштові скриньки або кинути димову шашку, чи зробив би я це?

  1. Якщо на всі запитання або на більшість з них ти відповів ствердно, тобі слід серйозно замислитися над своїм подальшим життям. Справа в тому, що

від таких витівок недалеко до лави підсудних. «Від провини до злочину —

один крок»,— каже народна мудрість.

4. Гра «П’ять речень»

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які знання ви отримали на уроці?

Гра «Я відмовляюся, коли...»

Мені пропонують прогуляти уроки.

 Потрібно привітати однокласника з днем народження.

Мене примушують говорити неправду.

Мені наказують образити молодшого і слабшого або дівчинку.

Можна піти з друзями до кінотеатру.

 Мені говорять не слухати батьків, а вчиняти, як хочеш.

Мене підбурюють узяти чуже без дозволу.

Необхідно провідати хворого товариша.

Мені пропонують закурити цигарку.

— А чи є правопорушенням читання чужих листів, підслуховування?

— Які поради будете використовувати у своєму житті?

— Що будете оминати?

— Що для кожного з вас є найбільшим злочином?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Зошит на с. 33-34

Категорія: Я у світі | Додав: Lightning
Переглядів: 1806 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 valyashokur71 • 17:42, 28.03.2020
С
avatar