Вівторок, 23.04.2024, 19:30
Вітаю Вас, Гість
Головна » Методична скарбничка » Природознавство » Природознавство 3 клас

Земноводні і плазуни
29.01.2019, 16:06

Група земноводних

Жаб можна зустріти в озерах чи ставках або поблизу них. Частину життя вони проводять на суші, а частину — у воді. Тому й групу тварин, до якої належать жаби, назвали «земноводні».

Колись давно предки земноводних першими вийшли на суходіл з водойм. Окрім жаб до земноводних належать ропухи, квакші, тритони, саламандри. Земноводні відрізняються розмірами, забарвленням, будовою та формою тіла.

Чи бачили ви, як рухаються жаби? На суші жаби пересуваються стрибками, а у воді добре плавають за допомогою задніх ніг, на яких між пальцями є плавальні перетинки.

Це цікаво знати. Квакша — деревна жаба, живе на кущах і деревах. На кінчиках пальців має присоски, за допомогою яких прикріплюється до листків, стовбурів дерев. Ропухи живуть на суходолі. У них горбкувата шкіра, що захищає тіло від пересихання. Активні вночі, коли повітря більш вологе і прохолодне.

Тіло земноводних вкрите вологою шкірою — це їхня істотна ознака.

Шкіра зволожується завдяки слизу, який виробляється залозами, що містяться у ній і захищають її від пересихання. Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Усі земноводні дихають киснем повітря, а отже, не можуть довго перебувати під водою. Тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у воді.

Живляться земноводні переважно комахами. У жаб довгий липкий язик, за допомогою якого вони ловлять комах у повітрі.

Це цікаво знати. Земноводні улітку активні, а восени шукають затишні для зимівлі місця. Так, зелені жаби зимують на дні водойм, де жили все літо. Ропухи все літо живуть на суходолі, там і зимують.

Розмноження і розвиток жаб та інших земноводних відбувається у воді. Навесні земноводні шукають водойми, які добре прогріваються сонячним промінням, і сповіщають про початок періоду розмноження (нересту) гучним «жаб’ячим співом».

Розмножуються жаби, відкладаючи ікринки у воду. Через 8-10 днів з ікринок виходять пуголовки. Пуголовки схожі на маленьких риб. У них немає ніг, зате є хвіст, за допомогою якого вони плавають. Як і риби, пуголовки дихають розчиненим у воді киснем за допомогою зябер.

Спочатку пуголовки живляться водоростями, а згодом починають полювати на дрібних комах. Згодом у них з’являються ноги, хвіст щоразу стає коротшим і зовсім зникає. Пуголовки перетворюються на жабенят, які дихають киснем повітря.

Жабенята ростуть і стають дорослими жабами. Розвиток жаби з ікринки триває 2-3 місяці.

Група плазунів

До групи плазунів належать крокодили, черепахи, змії та ящірки. Їхнє тіло вкрите сухими лусочками, а пересуваються вони, «плазуючи».

Крокодили – дуже великі плазуни. Довжина їх тіла може сягати від 2 до 6 метрів. Вони мешкають у тропічних ріках та болотах. Майже весь час крокодили проводять у воді. Так вони одночасно рятуються від спеки та полюють. Над поверхнею видно тільки їхні очі та ніздрі. Харчуються крокодили рибою, черепахами та навіть доволі великими тваринами, підстерігаючи їх у воді. Маючи 60 гострих зубів, крокодили миттєво розривають свою здобич на шматки. Малюки крокодилів з’являються тільки на суші, з яєць, які відкладає самка у гніздо, зроблене з мулу та листя. У гнізді може бути до 90 яєць. Коли з’являться маленькі крокодильчики, самка крокодила їх відкопує та обережно переносить у пащі до води.

А це – черепаха. Її м’яке тіло захищене важким, міцним, але надійним захистом -  панцирем. Черепахи мешкають і у воді, і на суші. Сухопутні черепахи поширені в Азії, Африці, Європі, Північній та Південній Америці. Вони повільно ростуть і дуже довго живуть – іноді до 150 років. Харчуються сухопутні черепахи переважно рослинною їжею. Морські черепахи проводять усе своє життя у воді. Вони мають лапи, схожі на плавники, що допомагає їм добре плавати. Полюють морські черепахи на рибу, ракоподібних, молюсків. На берег виходять тільки для того, щоб відкласти яйця. Вони закопують яйця у пісок і повертаються у воду. Через деякий час, зігріті сонцем шкаралупи яєць тріскаються. З них вилазять маленькі черепашки і самостійно прямують до води. На цьому шляху їх часто з’їдають інші тварини.

Змії – також плазуни. Багато цих тварин зовсім безпечні, а деякі смертельно отруйні, наприклад, кобри. Їх дуже багато в Африці, Індії та Азії. Харчуються змії різноманітними тваринами, ковтаючи їх. Щоб знайти здобич, змії користуються язиком, немов носом, досліджуючи повітря. Неотруйні змії ковтають здобич живцем, а отруйті вбивають отрутою, що виробляється в отруйних залозах рота.

Земноводні та плазуни є частиною природи. Вони є їжею для багатьох птахів, звірів, а самі поїдають безліч шкідників сільського господарства. Деяких жаб, змій, черепах і крокодилів людина вживає в їжу і навіть розводить їх для цього на спеціальних фермах. Отруту змій людина використовує для виготовлення ліків. Завдяки земноводним вчені зробили багато відкриттів, тому у Токіо і Парижі жабам споруджено пам’ятники.

Земноводні і плазуни є частиною природи, тому їх потрібно охороняти.

 

Категорія: Природознавство 3 клас | Додав: 19atevs71
Переглядів: 2941 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
avatar